Garantka tématu: Mgr. Jaroslava Suchá, Ph.D.
Spoluřešitelé: PhDr. Veronika Šmahajová, Ph.D., PhDr. Martin Dolejš, Ph.D., Mgr. Štěpán Komrska, Mgr. Helena Pipová, Bc. Terezie Babilonová, Bc. Barbora Hudcová
Výzkumné téma se zaměřuje na souvislost mezi online rizikovým chováním a vybranými psychologickými aspekty u adolescentů. Z hlediska online rizikového chování se zaměřujeme na zmapování závislosti na internetu, závislosti na digitálních hrách a závislosti na sociálních sítích. V rámci hraní digitálních her se
blíže zabýváme herními žánry, pozitivními a negativními aspekty a mechanismy, které digitální hry obsahují. V oblasti online rizikového chování se věnujeme také kybergroomingu, sextingu a dalším rizikovým aktivitám, které se mohou na internetu objevovat. Dále se u dospívajících zaměřujeme na výskyt rizikového chování v podobě sebepoškozování.
Ve vztahu s rizikovými aktivitami se zabýváme souvislostí s osobnostními charakteristikami, jako je agresivita, depresivita, impulzivita, resilience, religiozita, spiritualita a osamělost. Zaměřujeme se také na sociální projevy ve školním prostředí, a to zejména na šikanu, kyberšikanu a podporu od spolužáků. V rámci této výzkumné oblasti se zabýváme resiliencí, copingovými strategiemi a tím, jakými formami se dospívající vyrovnávají s různými typy zátěže.
Výše uvedené proměnné zkoumáme jak prostřednictvím srovnávacích průřezových studií, tak na základě studií longitudinálního charakteru. V rámci těchto výzkumných témat se zabýváme také tvorbou nových psychodiagnostických nástrojů, převodem a standardizací psychodiagnostických metod ze zahraničí.
Grantová podpora: IGA FF UP (IGA_FF_2022_048, IGA_FF_2021_049, IGA_FF_2017_005)