Psychologická poradna
Psychologická poradna pro studenty a zaměstnance UP Olomouc
Vedoucí poradny: PhDr. Veronika Šmahajová, Ph.D.
V otázkách osobních, vztahových, rodinných, studijních a pracovních se vám budou věnovat pracovníci Katedry psychologie FF UP: Marek Kolařík, Gabriel Kňažek, Martin Kupka, Denisa Manková, Kryštof Petr, Pavlína Sitařová, Jaroslava Suchá, Beáta Suriaková, Mgr. Barbora Kňažek Považanová, Ph.D., Mgr. Elisabeta Drimlová, Mgr. Tereza Merhoutová, Mgr. Helena Pipová, Ph.D.
Prosíme klienty, ať oslovují vždy jednoho poradce, ev. se obracejí na koordinátorku poradny, která poradce přidělí dle volné kapacity.
Důležité upozornění: Poradna je určena primárně pro studenty filozofické fakulty. V případě volné kapacity i pro studenty lékařské fakulty, přírodovědecké fakulty a právnické fakulty. Studenti pedagogické fakulty, fakulty tělesné kultury, fakulty zdravotnických věd a cyrilometodějské teologické fakulty mají k dispozici psychologické poradenské služby na svých fakultách.
Vedle osobních, rodinných či studijních problémů aktuálně pomáháme také studentům a zaměstnancům UP zasažených válečným konfliktem na Ukrajině.
Možnost objednání na tel. čísle 585 633 501 nebo přes e-mail či telefon přímo u jednotlivých poradců:
Marek Kolařík - marek.kolarik@upol.cz
Gabriel Kňažek - gabriel.knazek@upol.cz
Martin Kupka - martin.kupka@upol.cz
Denisa Manková - denisa.mankova@upol.cz
Kryštof Petr - krystof.petr01@upol.cz
Pavlína Sitařová - pavlina.sitarova01@upol.cz
Jaroslava Suchá - jaroslava.sucha@upol.cz
Beáta Suriaková - beata.suriakova01@upol.cz
Mgr. Barbora Kňažek Považanová, Ph.D. - barbora.knazekpovazanova@upol.cz
Mgr. Elisabeta Drimlová - elisabeta.drimlova01@upol.cz
Mgr. Tereza Merhoutová - tereza.merhoutova01@upol.cz
Mgr. Helena Pipová, Ph.D. - helena.pipova01@upol.cz
Poradenství je bezplatné.
Metodika Poradny pro studenty a zaměstnance UP při katedře psychologie FF UP
1) Poradna neposkytuje krizovou intervenci.
Příklad: Na univerzitě se vyskytne případ vážného psychického zhroucení studenta či zaměstnance.
Postup: Je potřeba obrátit se na Kliniku psychiatrie Fakultní nemocnice v Olomouci: tel. 588 442843 – službu konající lékař – nepřetržitá služba pro akutní stavy (nebo 588 443 519 – ambulance).
2) Poradna neposkytuje psychologické služby v případě, že se jedná o aktuální trestně-právní záležitost.
Příklad: Klient je obětí trestného činu, např. sexuálního zneužívání, které je ve stádiu odhalení či šetření.
Postup: Trestně-právní záležitosti nejsou v kompetenci poradny. Je potřeba se obrátit na pracoviště Bílého kruhu bezpečí v Olomouci, kde jsou odborníci specializovaní na práci s oběťmi trestných činů a mají svého právníka: https://www.bkb.cz/kontakt/ceska-republika/olomouc/
Pokud má oběť trestného činu akutní a velmi závažné psychické problémy, je možné obrátit se na nepřetržitou službu ve Fakultní nemocnici Olomouc, Klinika psychiatrie: tel. 588 442 843 – službu konající lékař – nepřetržitá služba pro akutní stavy (588 443 519 –ambulance).
3) Jsou-li klienty poradny studenti katedry psychologie, budou hned na začátku upozorněni na možný konflikt rolí.
Příklad: Na katedře dochází k situacím, kdy jsou poradce a student v tzv. duálním vztahu (poradce je současně vyučujícím studenta, vedoucím diplomové práce apod.).
Postup: Před zahájením spolupráce poradce studenta upozorní na výše uvedenou skutečnost a probere s ním možná rizika, která z takto nastavené spolupráce mohou plynout. V případě zahájení poradenství dbá poradce na to, aby studenta, který se nachází v obtížné životní situaci, např. neoprávněně nezvýhodňoval oproti ostatním studentům, o nichž nemá obdobné informace.
4) Jsou-li klienty poradny zaměstnanci UP, budou hned na začátku upozorněni na možný konflikt rolí.
Příklad: V poradně může dojít k situaci, kdy jsou poradce a zaměstnanec univerzity v tzv. duálním vztahu (poradce je současně kolegou klienta, spolupracovníkem na projektu apod.).
Postup: Před zahájením spolupráce poradce takového klienta upozorní na výše uvedenou skutečnost a probere s ním možná rizika, která z takto nastavené spolupráce mohou plynout. Jedná se například o situace, kdy při práci na projektu bude poradce o jednom z kolegů vědět více osobních informací a tento kolega si této skutečnosti bude vědom. To může spolupráci velmi znesnadňovat. Poradenskou spolupráci je tedy nutné pečlivě zvážit a v případě, že začne, je potřeba oddělit oba kontexty – pracovní a poradenský.
V Olomouci, 20. 10. 2021
Zpracovali: PhDr. Veronika Šmahajová, Ph.D. a kolektiv pracovníků PUP
Příloha metodiky Poradny pro studenty a zaměstnance UP
při katedře psychologie FF UP:
Kontakty na další odbornou pomoc:
- Centrum Anabell (pro poruchy příjmu potravy): http://www.anabell.cz/
- DONA linka (domácí násilí): https://www.donalinka.cz/odkazy/
- Linka bezpečí: 116 111 – studenti do 26 let mohou volat zdarma
- Olomoucká linka důvěry: 585 414 600
- P-centrum (adiktologické služby – závislosti): http://www.p-centrum.cz/kontakty/
- Rodičovská linka: 840 111 234, spadá pod Linku bezpečí. Není určena jen pro rodiče, ale i pro pedagogy (lze tedy konzultovat např. i náročné situace ve výuce). Je zpoplatněna (běžně dle tarifu klienta).
- Společnost Podané ruce (adiktologické služby – závislosti): https://podaneruce.cz/centra-sluzby/kontaktni-centrum-v-olomouci