Sympózium "Škola s charakterom"

Středa 14. září 2022, 12:50

MIlé studentky a studenti, kolegyně a kolegové,

níže sdílíme pozvánku na mezinárodní vědecké sympózium "Škola s charakterom", které proběhne 6.-7. října na smolenickém zámku.

Vážené kolegyne, kolegovia,
dovoľte nám, aby som Vás pozvali na medzinárodné vedecko-odborné sympózium s názvom „Škola s charakterom“. Sympózium sa bude konať v dňoch 6. a 7. októbra na Smolenickom zámku.

V súčasnosti sme svedkami mnohých výziev a očakávaní v oblasti školského vzdelávania a výchovy. Popri mnohých dôležitých témach sa vynárajú aj požiadavky po kvalitnej morálnej výchove, ktorá by umožňovala autentický morálny rozvoj žiakov zameraný na dobrý charakter.

Na naznačené výzvy chceme reagovať sympóziom, ktoré sa bude zaoberať troma témami:

1. Morálnou reflexiou uprostred etickej výchovy (6. 10. – vedecká časť);
  2. Skúsenosťami výchovy charakteru v školách (7. 10. – odborno-školská časť);
  3. Didaktickou reflexiou v komunitách učiteľov (7. 10. - odborno-školská časť).

Prvý deň sympózia budeme s kolegami so zahraničia (prof. Blaine Fowers (Miami, USA), assoc. prof. Liz Gulliford (Northampton, Veľká Británia), prof. Elisa Grimi (Taliansko, predsedníčka združenia „Európska spoločnosť pre morálnu filozofiu“), Juan Pablo Dabdoub (Navara, Španielsko), prof. Dariusz Grzadziel (Rím, Taliansko), prof. Tonća Jukić (Split, Chorvátsko), dr. Jasmina Popovska (Skopje, Macedónsko), uvažovať nad rôznymi modelmi morálnej reflexie, či uvažovania, špecificky v kontexte rozvoja prosociálneho charakteru.

Druhý deň sympózia bude venovaný najmä zdieľaniu a diskusii na témy: „Výchova charakteru v škole“ a „Didaktická reflexia v komunitách učiteľov“. Zámerom tejto časti sympózia bude prezentovať to, čo sa už reálne na školách robí v oblasti kvalitnej morálnej, či charakterovej výchovy, ako aj v rozvoji vzdelávacích prístupov.

Chceme ukázať, že má zmysel, význam a aj reálny efekt, keď škola aktívne napomáha pri rozvíjaní charakteru žiakov a keď investuje do reflexie vlastnej vzdelávacej praxe.

Podrobnejšie informácie o sympóziu, ako aj registračný formulár, nájdete na tomto odkazePrednášky hostí zo zahraničia počas akademickej časti budú prekladané. Ostatné časti sympózia budú v slovenčine/češtine.

Budeme mať radosť, ak budete spolu s nami uvažovať nad týmito témami. V prípade Vášho záujmu Vás prosíme o registráciu do 25. 9. 2022.

Účasť na sympóziu a strava počas akademickej časti (1. deň sympózia) je bezplatná. Ubytovanie na Smolenickom zámku si hradia účastníci (info o cenách). V prípade záujmu o ubytovanie na Smolenickom zámku, nás prosím kontaktujte, nakoľko kapacity sú obmedzené. Poplatok za účasť na druhom dni sympózia je 10,- Eur, údaje k platbe dostanete po registrácii.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nám napísať.