Stravování v souvislosti s psychologickými fenomény u českých adolescentů
Nadměrná konzumace jídla, hlavně cukru, soli, tuků a jejich spojení s obezitou jsou témata, o která rapidně roste zájem ze strany WHO i politiků. Česká republika patří k zemím s největší prevalencí obezity v Evropě (ČSÚ, 2014).
Vzhledem k tíživé situaci ohledně rozmachu obezity je stále častěji předmětem diskuzí její souvislost se závislostí na jídle. Existuje mnoho paralel mezi obezitou, přejídáním, a závislostí. Jídlo je primární odměnou a ukazuje se, že závislost na jídle působí na neurobiologické okruhy (systém odměny) stejným způsobem jako závislost na psychoaktivních látkách. Závislost na jídle je postulována jako jedna z možných příčin epidemie obezity.
Z výše uvedených důvodů realizujeme projekt, který se zaměřuje na prozkoumání vztahu k jídlu a s ním spojené psychologické proměnné (např. impulzivita) u českých dospívajících ve věku 15-18 let (N=2000). V rámci studie jsou ze zahraničí převáděny vybrané metody k diagnostice závislosti na jídle, bažení po jídle a traumatu. Do výzkumu budou také zapojeni dospívající, kteří trpí obezitou nebo nadváhou (N=50) a jsou z tohoto důvodu léčeni.
Jedním z cílů práce je také odlišit koncept závislosti na jídle od dalších forem patologického vztahu k jídlu a přispět tak k vytvoření specifických, a tedy účinnějších způsobů léčby. Závislost na jídle je komplexní problém a náš výzkum je prvním krokem k jeho analýze v České republice. Hlubší porozumění tomuto fenoménu by mohlo vést k vytvoření účinné prevence.
Cíle výzkumného projektu
Hlavním cílem výzkumného projektu je zmapovat stravovací návyky, vztah k jídlu, prevalenci nadváhy a obezity a s nimi spojené psychologické proměnné. Výzkumný soubor bude tvořit reprezentativní vzorek české populace adolescentů. Dalším cílem je také prozkoumat koncept závislosti na jídle a poruch příjmu potravy u českých adolescentů. Studie rovněž poskytne výsledky týkající se porovnání osobnostních proměnných u dospívajících, kteří jsou léčeni pro obezitu, a jejich vrstevníků se zdravou váhou.
Základní a výběrový soubor
Základním souborem budou dospívající ve věku 15 až 18 let z celé České republiky. Dospívající a děti do 15 let nebudou do studie zahrnuty, jelikož poruchy příjmu potravy se nejčastěji ve věku kolem 16/17 let a v tomto věku jsou jedinci také schopni sebereflexe, aby svůj stav dokázali zhodnotit.
Metodika výzkumu
Na základě zhodnocení dosavadních diagnostických nástrojů, překladů dostupných nástrojů a rešerše literatury bude vytvořena testová baterie. Baterie bude ověřena v pilotním testování. Ostrý sběr dat bude probíhat formou face to face. Do výzkumné studie budou zahrnuti jedinci ze všech krajů České republiky. Pro zastoupení respondentů ze středního vzdělávání budou oslovena gymnázia, střední odborná učiliště a střední odborné školy s maturitou, celkem na základě stratifikačního výběru bude do výzkumné studie zahrnuto 28 institucí poskytujících střední vzdělání, v rámci jedné školy předpokládáme účast 70–90 žáků.
Klinickou skupinu budeme testovat v léčebnách zaměřených na léčbu dětské a adolescentní obezity. Zajištění realizace testování face to face bude probíhat prostřednictvím poštovní, emailové a telefonické komunikace se vzdělávacími a léčebnými institucemi.
Studie bude realizována na rozsáhlém reprezentativním výběrovém souboru, v němž budou zastoupeni respondenti ze všech krajů ČR.
Metody získávání dat
Výzkum bude realizován prostřednictvím kvantitativní studie:
a) Administrace testové baterie bude probíhat formou face to face: Testovaným souborem bude reprezentativní soubor adolescentů (N=2000). Ostré testování bude probíhat formou dotazníkového šetření, kde budou respondentům metodou face to face administrovány psychodiagnostické nástroje k vyplnění. Testování bude reprezentativní z hlediska demografického rozložení, v každém kraji České republiky proběhne testování na jednom gymnáziu a na jedné střední odborné škole.
b) Face to face testová baterie: adolescentům s obezitou, kteří jsou z tohoto důvodu léčeni v lázních, bude administrována stejná dotazníková baterie (N=50).
Etika studie
V rámci výzkumu budou dodržovány etické standardy a zákonné normy určené pro práci s respondenty, spolupracujícími institucemi a nakládání s daty dle GDPR. Pro naplnění etických zásad budou ve výzkumu dodržovány následující kroky:
a) informování respondentů o účelu studie a o anonymitě studie;
b) informování vedení lázní a škol o cílech výzkumné studie a výsledcích projektu;
c) dotazníky budou zadávány proškoleným administrátorem;
d) účast ve studii bude vždy dobrovolná;
e) respondenti mohou kdykoli z výzkumu odstoupit;
f) respondenti budou informováni o výsledcích studie, které jim budou poskytnuty online formou dizertační práce;
g) se získanými daty bude vždy nakládáno v souladu s příslušnými zákonnými normami a dle etických pravidel;
h) data nebudou zpřístupněna třetím osobám;
i) bude dbáno na ochranu dat po jejich zpracování (skartace dotazníků);
j) během všech fází výzkumu budou dodržovány etické kodexy ČMPS a EFPS.
Očekávaný přínos výzkumného projektu
Výzkumný projekt přinese standardizaci nástrojů k diagnostice obtíží spojených se stravováním a psychologickými proměnnými u dospívající mládeže od 15 do 18 let. Standardizované psychodiagnostické metody budou moci sloužit jako vodítko odborníkům pracujícím s dospívajícími v široké psychologické praxi.
Vzhledem k rostoucí dostupnosti množství a druhů jídla a zároveň tlaku na vzhled a štíhlost je nutné pochopit potřeby dospívajících a přispět k prohloubení poznatků o této problematice. Naše zjištění by mohla pomoci k pochopení celkové komplexnosti vztahu k jídlu a k nahlédnutí do světa a psychiky dospívajících, kteří bojují se svým vztahem k jídlu.
Výzkum zároveň poskytne kompletní screening jídelního chování u zmiňované populace na celém území ČR. Náš výzkum na reprezentativním souboru českých dospívajících přinese kvalitní data a informace o způsobu stravování českých dospívajících, které budou moci v budoucnu posloužit také jako kvalitní data vedoucí například také k legislativním změnám.
Za výzkumný tým
Mgr. Helena Pipová
PhDr. Martin Dolejš, PhD.
Mgr. Jaroslava Suchá
Barbora Honková
Markéta Kostková
Katedra psychologie FF
Univerzita Palackého
Křížkovského 10
779 00 Olomouc
www.psych.upol.cz
Kontakt
helena.pipova01@upol.cz
+420 585 633 521